„Archiwa – Kancelarie – Zbiory”

okładka aktualnego tomu AKZW 2005 r. wydany został pierwszy tom „Archiwów – Kancelarii – Zbiorów”, który w zamyśle redaktorów – Waldemara Chorążyczewskiego, Roberta Degena i Krzysztofa Syty – miał zainicjować serię wydawniczą pod tym tytułem. W 2008 r. opublikowany został tom kolejny, jednak zdaniem redakcji już wtedy, toruński ośrodek badań archiwalnych miał potencjał do realizacji nieco poważniejszego zadania. Dlatego w ostatnim roku pierwszej dekady XXI w. seria została przekształcona w czasopismo naukowe i w 2010 r. ukazał się pierwszy numer rocznika, oznaczony jako „1 (3)”. Pierwszym redaktorem naczelnym periodyku został Waldemar Chorążyczewski. 

Więcej o AKZ

miniatura_linia blue.jpg

„Biblioteka Zarządcy Dokumentacji”

okładka ostatniego tomu BZDInicjatorką serii wydawniczej jest Halina Robótka, która pracując nad ostateczną wersją opracowania pt. Współczesna biurowość. Zagadnienia ogólne odczuła brak opracowań o charakterze dydaktycznym, które mogłyby wesprzeć kształcenie archiwistów i zarządców dokumentacji w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Publikacja wspomnianego tomu w 2010 r. zainicjowała „Bibliotekę Zarządcy Dokumentacji”, a seria była początkowo tworzona przede wszystkim z myślą o studentach toruńskiej archiwistyki i zarządzania dokumentacją. Szybko okazało się, że wśród jej odbiorców znaleźć się mogą nie tylko adepci tych dyscyplin, ale i doświadczeni archiwiści nadzorujący narastający zasób archiwalny, opracowujący materiały archiwalne, koordynatorzy czynności kancelaryjnych oraz wszyscy wrażający nowoczesne rozwiązania do biurowości współczesnych instytucji.

Więcej o BZD

miniatura_linia blue.jpg

„Toruńskie Konfrontacje Archiwalne”

okładka ostatniego tomu TKASeria wydawnicza „Toruńskie Konfrontacje Archiwalne” jest nierozerwalnie połączona z cykliczną konferencją naukową pod tym samym tytułem. Inicjatorami serii byli Waldemar Chorążyczewski i Agnieszka Rosa. Poszczególne tomy ukazują się mniej więcej co dwa lata. Dotyczą problematyki poruszanej w czasie konferencji. Artykuły zamieszone w tomach często obrazują różne stanowiska i poglądy na sprawy archiwalne. Autorami tekstów są archiwistycy, nauczyciele archiwistyki, archiwiści z różnych typów archiwów, a także badacze z innych dziedzin, dla których archiwa i archiwalia są przedmiotem badań.

Pierwszy tom ukazał się w 2009 roku i poświęcony został problematyce archiwistyki jako dyscypliny badanej i wykładanej na uniwersytetach oraz praktykowanej w archiwach. Artykuły opublikowane w kolejnych tomach także są pokłosiem obrad i dyskusji prowadzonych w czasie konferencji Toruńskie Konfrontacje Archiwalne.

Więcej o TKA