Studia stacjonarne I i II stopnia

Początki kształcenia akademickiego archiwistów sięgają w Toruniu 1951 r. Spośród trzech uniwersytetów, na których w tym czasie uruchomiano specjalności archiwistyczne w ramach studiów historycznych, przetrwała tylko toruńska. Dzięki temu Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest ośrodkiem akademickim, który najdłużej i nieprzerwanie uczy przyszłych polskich archiwistów. Początkowo program specjalności nie był rozbudowany i przewidywał jedynie dwa obowiązkowe przedmioty: archiwistykę oraz historią ustroju ziem polskich, które były uzupełnione o obowiązkowe praktyki w archiwach państwowych. W miarę upływu czasu, zakres problemów podejmowanych w trakcie zajęć specjalnościowych się poszerzał, a stacjonarna forma kształcenia została uzupełniona o niestacjonarną i podyplomową. Ostatni nabór na studia archiwistyczne w ramach historii przeprowadzono w roku akademickim 2005/2006. W roku 2006/2007 naukę rozpoczęli pierwsi studenci, unikatowego wówczas w Polsce, kierunku archiwistyka i zarządzanie dokumentacją.

Więcej o studiach stacjonarnych

Program i plan studiów I stopnia na kierunku archiwstyka i zarządzanie dokumentacją

Program i plan studiów II stopnia na kierunku archiwstyka i zarządzanie dokumentacją

miniatura_linia blue.jpg

Studia podyplomowe w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją

Tradycja studiów podyplomowych w zakresie archiwistyki w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika sięga 1973 r. Jesteśmy więc najstarszym w Polsce ośrodkiem uniwersyteckim, który podjął się doskonalenia zawodowego absolwentów szkół wyższych, którzy wcześniej nie zdobyli wykształcenia archiwistycznego. Od 2012 r. funkcjonujemy pod nazwą Studia podyplomowe w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją. Nawiązuje ona z jednej strony do zmian programowych na kierunku stacjonarnych studiów o tej samej nazwie na WNH UMK, z drugiej oddaje zakres przedmiotowy zajęć realizowanych w ramach studiów podyplomowych. Składają się nań zarówno przedmioty nawiązujące do tradycyjnej archiwistyki, jak również pozwalające nabyć wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnych technologii wykorzystywanych w pracy różnych rodzajów archiwów i instytucji życia publicznego. Coraz częściej uczestnikami naszych studiów są absolwenci (licencjaci i magistrzy) kierunków dosyć odległych od nauk historycznych. Jedni podejmują studia podyplomowe w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją w celu podwyższenia swoich kwalifikacji pracując już zawodowo w środowisku szeroko rozumianych archiwów i kancelarii. Inni poprzez uczestnictwo w naszych studiach zamierzają poszerzyć swoje możliwości działania na rynku pracy. Nasze zajęcia prowadzone są przez pracowników Katedry Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją UMK w Toruniu, Katedry Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry UMK, Archiwum UMK, Archiwum Akta Dawnych Diecezji Toruńskiej oraz Archiwum Państwowego w Toruniu.

Strona WWW

miniatura_linia blue.jpg

Szkoła doktorska i doktoraty

W Uniwersytecie Mikołaja Kopernika od 2019 r. działa Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych, która m.in. kształci doktorantów w dyscyplinie historia. Podejmowane przez jej słuchaczy projekty mogą zatem dotyczyć problemów badawczych z zakresu archiwstyki i zarządzania dokumentacją. Wszyscy zaiteresowani tą problemtyką, chętni do podjęcia studiów III stopnia, mogą liczyć na wszechstornne wsparcie pracowników Katedry Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją zarówno w czasie przygotowań do naboru, jak i realizacji badań. W ostatanich latach wśród doktorantów szkoły zaleźli się badacze, którzy zajęli się problematyką archiwów emigracyjnych i zbiorów oral history w zasobach archiwów społecznych.

Strona WWW

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o szkolnictwie wyższym i nauce umożliwia uzyskanie stopnia doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia poza szkołą doktorską. Adepci archiwstyki i zarzadzania dokumentacja zaiteresowani tym trybem pracy nad doktoratem również mogą liczyć na pomoc pracowaników Katedry.