Kierownik Katedry

Wanda Krystyna Roman

zdjęcie Wandy RomanProfesor nauk humanistycznych, w specjalności archiwistyka i historia najnowsza. Od 2015 r. kierownik Zakładu Zarządzania Dokumentacją i Informacji Archiwalnej UMK, a od 2019 Katedry Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją. Członek Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (Oddział w Toruniu), Polskiego Towarzystwa Historycznego (Oddział w Toruniu), Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Członek Komitetu Naukowego czasopisma „Studia z Dziejów Polskiej Historiografii Wojskowej”, Rady Redakcyjnej czasopisma „Studia Interkulturowe Europy Środkowo-Wschodniej”, Rady Naukowej czasopisma „Przegląd Archiwalny IPN”. Absolwentka studiów historycznych o specjalności archiwalnej na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1985–1999 pracownik naukowy Centralnego Archiwum Wojskowego, organizatorka i twórczyni programu nauczania archiwistyki w Akademii Świętokrzyskiej Filia w Piotrkowie Tryb. Szerokie zainteresowania badawcze obejmujące archiwoznawstwo, naukę o informacji, historię najnowszą, historię wojskową, biografistykę, historiografię, źródłoznawstwo i edytorstwo zaowocowały uczestnictwem w ok. 100 konferencjach i sympozjach naukowych oraz opublikowaniem ponad 20 książek (w tym 8 samodzielnych) i 200 artykułów naukowych na łamach czasopism naukowych i w pracach zbiorowych. Do najważniejszych pozycji w dorobku należy: Centralne Archiwum Wojskowe 1918–1998 – tradycje, historia, współczesność służby archiwalnej Wojska Polskiego (Toruń 1999 i nast.), W obozach i w konspiracji. Działalność niepodległościowa żołnierzy polskich na Litwie i Wileńszczyźnie wrzesień 1939 r.–czerwiec 1941 r. (Toruń 2004) Podstawy zarządzania informacją (Toruń 2012), Współczesna kultura dokumentacyjna (Toruń 2013) oraz Wkład powszechnych zjazdów archiwistów i historyków polskich do dorobku archiwistyki (Toruń 2021).

Profil w Bazie Wiedzy UMK

 

Członkowie
miniatura_linia blue.jpg

Waldemar Chorążyczewski

Urodziłem się 17 XII 1967 w Inowrocławiu. Kształciłem się w Szkole Podstawowej nr 8 im. XXX-lecia PRL w Inowrocławiu (1973–1982), w Liceum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (1982–1986) i w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1986–1991), kończąc studia z tytułem zawodowym magistra historii ze specjalnością archiwalną. Pracowałem w Archiwum Państwowym w Toruniu jako młodszy archiwista i archiwista (1991–1992) i w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jako asystent, adiunkt, profesor nadzwyczajny i profesor uczelni (od roku 1992 do dzisiaj). W latach 2010–2013 byłem pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wileńskiego. W roku 1997 uzyskałem stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie rozprawy „Prywatne archiwa polityczne w Polsce XVI wieku” (promotor – Bohdan Ryszewski), a w roku 2008 doktora habilitowanego nauk humanistycznych ze specjalnością w zakresie archiwistyki i historii nowożytnej na podstawie rozprawy „Przemiany organizacyjne polskiej kancelarii królewskiej u progu czasów nowożytnych”. W Uniwersytecie Mikołaja Kopernika pełniłem funkcje: opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Archiwistów (1995–2002), tutora zespołu dydaktycznego archiwistyki (1998–2000), kierownika Podyplomowego Studium Archiwistyki (2001–2005), zastępcy dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki (2005–2012), senatora UMK (2008–2012), prodziekana Wydziału Nauk historycznych (2012–2019), kierownika Zakładu Archiwistyki (2018–2019). Jestem autorem książek Pamięć Domu Komierowskich. Studium z dziejów rodu szlacheckiego w XVIII wieku (ze Stanisławem Roszakiem, 2002), Przemiany organizacyjne polskiej kancelarii królewskiej u progu czasów nowożytnych (2007), Zachęta do archiwistyki (2022). Redaguję lub redagowałem: serię wydawniczą „Polska kancelaria królewska czasów nowożytnych między władzą a społeczeństwem” (z Wojciechem Krawczukiem), serię wydawniczą „Toruńskie Konfrontacje Archiwalne” (z Agnieszką Rosą i innymi), rocznik „Archiwa – Kancelarie – Zbiory” (do 2020). Wydałem Dziennik podróży Butlera do Włoch i Niemiec w latach 17791780 (z Arvydasem Paceviciusem i Agnieszką Rosą, Vilnius 2013). Wypromowałem 58 licencjatów, 68 magistrów i 9 doktorów.  Od roku 1991 jestem członkiem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, w którym pełniłem funkcje prezesa Oddziału Toruńskiego (2002-2012), sekretarza generalnego SAP (2007-2012), członka Zarządu Głównego (2007 do dzisiaj), przewodniczącego Sekcji Archiwów Rodzinnych (od 2023 roku). Od roku 1995 jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, w którym pełnię funkcję wiceprezesa Oddziału Inowrocławskiego (od roku 2002 do dziś). Jestem członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu, gdzie pełniłem funkcję sekretarza Wydziału I.

Profil w Bazie Wiedzy UMK

 

Robert Degen

zdjęcie Roberta DegenaDoktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Absolwent studiów historycznych o specjalności archiwalnej na toruńskim uniwersytecie, związany zawodowo z UMK od 2001 r. Jego badania koncentrują się na kształtowaniu zasobu archiwalnego, historii kancelarii i archiwów oraz zarządzaniu dokumentacją współczesną. Od 2016 r. współkierownik naukowy cyklu konferencji Wiosenne Spotkania Archiwalne. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji, jeden z redaktorów tomów wydawanych w serii „Biblioteka Zarządcy Dokumentacji”. Redaktor naczelny rocznika „Archiwa – Kancelarie – Zbiory”, członek zespołu redakcyjnego „Archiwisty Polskiego”, rad naukowych „Przeglądu Archiwalnego IPN” oraz „Radzyńskiego Rocznika Humanistycznego”. Recenzent w kilku czasopismach historycznych i archiwalnych, m.in. w „Archeionie”, „Wschodnim Roczniku Historycznym” i „Res Historica”. Członek Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (Oddział w Toruniu), Polskiego Towarzystwa Historycznego (Oddział w Inowrocławiu) oraz Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Strona WWW

 

Marlena Jabłońska

zdjęcie Marleny JabłońskiejDoktor habilitowana, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Prodziekan ds. Kształcenia i Spraw Studenckich Wydziału Nauk Historycznych UMK, przewodnicząca Sekcji Edukacji Archiwalnej SAP, członkini Rady Archiwalnej, Rady Programowej Centrum Archiwistyki Społecznej oraz Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (Oddział w Toruniu). Absolwentka studiów historycznych o specjalności archiwalnej oraz studiów podyplomowych w zakresie komunikacji społecznej i public relations. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na dwóch grupach zagadnień: dokumentacji nieaktowej (w tym metodyce jej opracowania i zasadach zarządzania) oraz komunikacji społecznej i public relations w archiwach. Jest autorką dwóch książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych, współredaktorką materiałów pokonferencyjnych i opracowań zbiorowych, redaktorką serii „Biblioteka Zarządcy Dokumentacji”. Bierze aktywny udział w życiu naukowym uczestnicząc w konferencjach, prowadząc warsztaty oraz współorganizując na UMK cykliczne Wiosenne Spotkania Archiwalne. Ściśle współpracuje z Fundacją Ośrodka KARTA kierując grantem NPRH, którego celem jest opracowanie przewodnika po zasobie archiwalnym Fundacji.

Profil w Bazie Wiedzy UMK

 

Katarzyna Łukasiak

zdjęcie Katarzyny ŁukasiakDoktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, zatrudniona w UMK na stanowisku adiunkta. Na Wydziale Nauk Historycznych UMK opiekunka studentów I r. archiwistyki i zarządzania dokumentacją, koordynatorka praktyk zawodowych na tym kierunku. Absolwentka studiów archiwistycznych oraz na kierunku administracja. Od początku kariery naukowej związania z toruńskim ośrodkiem kształcenia i badań archiwalnych. Specjalizuje się w badaniach nad archiwami cyfrowymi, problematyce zarządzania dokumentacją elektroniczną, aspektach prawnych związanych z działalnością archiwów oraz polityką kulturalną Unii Europejskiej w kontekście działalności archiwów. Autorka m.in. syntezy Archiwa cyfrowe w wybranych krajach europejskich, USA i Australii (Toruń 2017) Jedna z redaktorek tomów wydawanych w ramach „Biblioteki Zarządcy Dokumentacji”, sekretarz komitetu organizacyjnego Wiosennych Spotkań Archiwalnych. Członkini Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (Oddział w Toruniu) i Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Profil w Bazie Wiedzy UMK

 

Agnieszka Rosa

zdjęcie Agnieszki RosyDoktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, edukatorka archiwalna i historyczka archiwów, która w pracy zawodowej łączy wykształcenie historyczno-archiwalne z przygotowaniem pedagogicznym i zainteresowaniami informatologicznymi. Od 2010 r. pracuje na stanowisku adiunktki w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK, aktywnie uczestnicząc w kształceniu młodych kadr archiwalnych. Jej zainteresowania badawcze, których pokłosiem są publikacje naukowe i zrealizowane projekty, obejmują: archiwistykę, zwłaszcza działalność edukacyjną archiwów i komputeryzację archiwów, kształcenie archiwistów, badania użytkowników archiwów, a także archiwizację Internetu i badania egodokumentalne. Jest pomysłodawczynią i współzałożycielką Forum Edukatorów Archiwalnych, członkinią redakcji rocznika „Archiwa – Kancelarie – Zbiory”, współredaktorką serii wydawniczej „Toruńskie Konfrontacje Archiwalne”, współorganizatorką cyklicznej konferencji naukowej o tej samej nazwie oraz członkinią rady naukowej „Symposia Archivistica”. Należy do Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (Oddział w Toruniu), w którym pełni funkcję zastępczyni przewodniczącej zarządu Sekcji Edukacji Archiwalnej, jest członkinią Polskiego Towarzystwa Historycznego (Oddział w Inowrocławiu) oraz  Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Profil w Bazie Wiedzy UMK

 

Marcin Smoczyński

foto_Marcin Smoczynski.jpgDoktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, zatrudniony w UMK na stanowisku adiunkta. Absolwent studiów licencjackich i magisterskich z historii oraz archiwistyki i zarządzania dokumentacją. Na Wydziale Nauk Historycznych opiekun Studenckiego Koła Naukowego Archiwistów, członek Wydziałowej Komisji ds. Promocji oraz Zespołu ds. Dydaktyki w Instytucie Historii i Archiwistyki. Sekretarz redakcji rocznika „Archiwa – Kancelarie – Zbiory”, jeden z redaktorów tomów wydawanych w ramach serii wydawniczej „Biblioteka Zarządcy Dokumentacji”, od 2016 r. współorganizator cyklu konferencji Wiosenne Spotkania Archiwalne. Recenzent w czasopismach „Archieon” oraz „Przegląd Archiwalno-Historyczny”. Członek Centralnej Komisji Archiwalnej Oceny Dokumentacji  w kadencji na lata 2023–2025. Należy do Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (Oddział w Toruniu), w którym pełni funkcję członka zarządu Sekcji Edukacji Archiwalnej. Od początku kariery naukowej związany z toruńskim ośrodkiem archiwistycznym. Do jego zainteresowań badawczych należą biurowość w kontekście administracji i ustroju państwa, nowoczesne technologie wykorzystywane w biurach i archiwach bieżących (ze szczególnym uwzględnieniem systemów EZD) oraz historia zarządzania dokumentacją w Polsce i na świecie.

Profil w Bazie Wiedzy UMK

 

Krzysztof Syta

foto_Krzysztof Syta.JPGDoktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Absolwent studiów historycznych o specjalności archiwalnej na toruńskim uniwersytecie. Po ukończeniu studiów w 1989 r. podjął pracę w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy. Z UMK związany zawodowo od 1991 r. Jego zainteresowania badawcze obejmują dzieje kancelarii i archiwów prywatnych  na ziemiach polskich,  źródłoznawstwo, edytorstwo, organizację i funkcjonowanie dworu i latyfundium  magnackiego w XVIII w., problematykę opracowania zasobu archiwalnego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji. Do najważniejszych pozycji w dorobku należą: Archiwa magnackie w XVIII wieku. Studium kultury kancelaryjno-archiwalnej (Toruń 2010); Dokumenty i kancelarie prywatne, [w:] Dyplomatyka staropolska, red. T. Jurek (Warszawa 2015), s. 459497; „Jaśnie Oświeconej Pani najniższym sługą”. Listy generalnego plenipotenta Stanisława Karwowskiego do Izabeli Branickiej z lat 1771–1788 (Toruń 2020). Zastępca redaktora naczelnego rocznika „Archiwa – Kancelarie – Zbiory”, recenzent w kilku czasopismach historycznych i archiwalnych, m.in. w „Archeionie”, „Studiach Źródłoznawczych”. Członek Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (Oddział w Toruniu) oraz Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Profil w Bazie Wiedzy UMK

 

Jarosław Wenta

Profesor nauk humanistycznych, w specjalności historia średniowiecza i nauki pomocnicze historii.

Profil w Bazie Wiedzy UMK

 

Magdalena Wiśniewska-Drewniak

zdjęcie Magdaleny Wiśniewskiej-DrewniakDoktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, zatrudniona w UMK na stanowisku adiunkta. Absolwentka studiów licencjackich i magisterskich w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją. Pełnomocnik Dziekana WNH UMK ds. Mobilności oraz wydziałowa koordynatorka programu Erasmus+ dla dyscypliny historia. Członkini Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (Oddział w Toruniu) i Międzynarodowej Rady Archiwów, a także Rady Programowej Centrum Archiwistyki Społecznej. Członkini redakcji rocznika „Archiwa – Kancelarie – Zbiory" oraz jedna z organizatorek cyklicznej konferencji Toruńskie Konfrontacje Archiwalne (a także współredaktorka serii o tym samym tytule). Specjalizuje się w badaniu niezależnych archiwów społecznych. Interesuje się także archiwami osobistymi oraz metodologią badań nad dziedziną archiwalną. W ostatnich latach angażuje się również w międzynarodowe dyskusje naukowe, w szczególności na temat archiwów społecznych. Autorka licznych wystąpień konferencyjnych, a także publikacji, w tym pierwszej w Polsce naukowej monografii o archiwach społecznych Inaczej to zniknie. Archiwa społeczne w Polsce – wielokrotne studium przypadku (Toruń 2019), konkludującej trzyletni projekt badawczy sponsorowany przez Narodowe Centrum Nauki.

Strona WWW

Łukas