„Archiwa – Kancelarie – Zbiory”
W 2005 r. wydany został pierwszy tom „Archiwów – Kancelarii – Zbiorów”, który w zamyśle redaktorów – Waldemara Chorążyczewskiego, Roberta Degena i Krzysztofa Syty – miał zainicjować serię wydawniczą pod tym tytułem. W 2008 r. opublikowany został tom kolejny, jednak zdaniem redakcji już wtedy, toruński ośrodek badań archiwalnych miał potencjał do realizacji nieco poważniejszego zadania. Dlatego w ostatnim roku pierwszej dekady XXI w. seria została przekształcona w czasopismo naukowe i w 2010 r. ukazał się pierwszy numer rocznika, oznaczony jako „1 (3)”. Pierwszym redaktorem naczelnym periodyku został Waldemar Chorążyczewski.
Inicjując wydawanie serii, a potem rocznika, kolegium redakcyjne było przekonane, że
Ukazujące się w Polsce czasopisma archiwalne, z „Archeionem” firmowanym przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych i „Archiwistą Polskim” wydawanym przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich na czele, kładą nacisk na publikowanie prac dotykających aktualnych problemów, wspomagających praktykę archiwalną czy wręcz wytyczających kierunki jej rozwoju. Pojawiające się na ich łamach rozprawy „nieużyteczne” – oderwane od codziennych potrzeb archiwów – są raczej urozmaiceniem, dodatkiem, na pewno jednak nie normą. Nie jest to zarzut. Trudno się spodziewać, żeby administracja archiwalna zechciała finansować podobne rozważania. Stowarzyszenie Archiwistów Polskich, które wzięło na siebie misję pasa transmisyjnego pomiędzy nauką archiwalną i archiwami historycznymi a archiwami bieżącymi, tym bardziej pragnie, by jego organ upodabniał do praktycznego poradnika czy vademecum kancelaryjno-archiwalnego. W naszym piśmiennictwie istnieje zatem luka, której nie mogą zapełnić archiwalne periodyki regionalne i branżowe (wojskowe, instytucji naukowych i kulturalnych, kościelne). Ta niezagospodarowana przestrzeń to swobodne badania podstawowe w zakresie archiwistyki i nauk pokrewnych.
Źródło: Chorążyczewski, Waldemar, Robert Degen, Krzysztof Syta, i Agnieszka, Rosa, „Od redakcji”, Archiwa – Kancelarie – Zbiory 1 (3) (2010): 9.
Redakcja „Archiwów – Kancelarii – Zbiorów” nadal podtrzymuje ten zamiar, choć obecnie na łamach rocznika publikowane są przede wszystkim wyniki badań dawnych i współczesnych archiwów i kancelarii na obszarze państw, które do końca XVIII w. wchodziły w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów.