Wydarzenia
W dniu 23 października grupa studentów archiwistyki i zarządzania dokumentacją UMK wraz z opiekunami wzięła udział w trzeciej edycji międzynarodowych wykładów archiwalnych „Konarski Lectures”. Spotkanie odbyło się w murach Politechniki Warszawskiej, a jego gościem – na zaproszenie Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych – był Geoffrey Yeo. Ten wybitny brytyjski uczony, specjalista w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją, emerytowany nauczyciel Department of Information Studies w University College London, przedstawił wykład pt. „Artificial Intelligence and the future(s) of archival theory and practice”.
więcej »W dniach 10–12 października 2024 r. odbyła się na naszym wydziale międzynarodowa konferencja pn. „Engagement with the past, activism in the present”, finansowana przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach program „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”. W trakcie spotkania przedstawiciele uniwersytetów z Ukrainy, Belgii, Chorwacji, Finlandii, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz Polski dyskutowali na temat współczesnych krajobrazów nauczania i uprawiania historii i archiwistyki.
więcej »Pracownice naszej Katedry, będące jednocześnie przedstawicielkami Sekcji Edukacji Archiwalnej Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oraz członkiniami Forum Edukatorów Archiwalnych – dr hab. Marlena Jabłońska, prof. UMK oraz dr Agnieszka Rosa zorganizowały po długiej, pięcioletniej przerwie, dzięki uprzejmości i pomocy finansowej Archiwum Państwowego w Koszalinie, spotkanie warsztatowo-archiwalne dla edukatorów i popularyzatorów.
więcej »Dzięki zaproszeniu Katarzyny Królczyk dyrektorki Archiwum Państwowego w Koszalinie już kolejny raz pracownicy naszej Katedry mieli przyjemność podzielić się z okazji Dnia Archiwisty swoją wiedzą z archiwistami koszalińskimi. Tym razem, 30 września 2024 r. w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie dr Agnieszka Rosa wygłosiła wykład pt. „Archiwizacja Webu jako wyzwanie dla archiwów”.
więcej »W dniach 17–20 września br. w Białymstoku obradował 21. Powszechny Zjazd Historyków Polskich. Wśród imprez towarzyszących kongresowi znalazła się Gala Historyka, w czasie której wręczono honorowe odznaczenia Polskiego Towarzystwa Historycznego „Pro Patria” oraz nagrody. Wśród wyróżnionych znalazła się Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją UMK.
więcej »Mamy przyjemność zaprosić na konferencję szkoleniową zatytułowaną Wystawiennictwo archiwalne – forum wymiany myśli. Spotkania warsztatowo-archiwalne dla edukatorów i popularyzatorów, która odbędzie się w Mielnie, w dniach 10–11 października 2024 r. Organizatorami wydarzenia są: Forum Edukatorów Archiwalnych, Archiwum Państwowe w Koszalinie, Sekcja Edukacji Archiwalnej Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oraz Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją UMK w Toruniu.
więcej »W dniach 13–18 maja br. siedmioosobowa grupa studentów Wydziału Nauk Historycznych UMK, wśród których było sześcioro adeptów archiwistyki i zarządzania dokumentacją, rozpoczęła udział w Erasmus+ Blended Intensive Programme (BIP) pt. Preservation, digitization and access to material cultural heritage.
więcej »Miło nam poinformować, że dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Madkom SA nasi studenci mogą korzystać na zajęciach z systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją SIDAS EZD.
W dniach 7–8 grudnia w Collegium Humanisticum odbyła się dziewiąta z cyklu konferencja Toruńskie Konfrontacje Archiwalne, której przyświecało hasło "Kopernikańskie przewroty w archiwistyce". Tematyka konferencji została poświęcona większym i mniejszym wydarzeniom, zjawiskom i procesom w archiwistyce, które odegrały istotną rolę dla kształtowania się całej dziedziny archiwalnej.
więcej »W tegorocznym Dniu Darczyńcy, obchodzonym przez polskie archiwa państwowe 6 grudnia, odbyła się w Toruniu konferencja pt. „Archiwa rodzinne. Wspólne dziedzictwo i wspólne problemy". Jej organizatorami były archiwa państwowe w Toruniu i Piotrkowie Trybunalskim, Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин (Towarzystwo Naukowe Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych) oraz Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją UMK. Pomysłodawczynią i koordynatorką prac organizacyjnych była prof. Iryna Matiash (przewodnicząca Społecznej Rady Państwowej Służby Ukrainy), która od wiosny 2022 r. gości na stałe w Toruniu.
więcej »W dniach 9–13 października 2023 r. w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) odbył się Kongres Międzynarodowej Rady Archiwów pod przewodnim hasłem „Enriching Knowledge Societies” (Wzbogacając społeczeństwa wiedzy). Główne zagadnienia wskazane przez organizatorów konferencji to: Pokój i tolerancja; Nowe technologie: Dokumentacja elektroniczna, rozwiązania elektroniczne; Zrównoważona wiedza, zrównoważona planeta; Archiwa, dokumentacja i zmiany klimatu; Zaufanie i dowody (o ewidencyjnej wartości dokumentacji); Dostęp i pamięć. W programie kongresu znalazły się warsztaty i spotkania grup i sekcji MRA, duże sesje plenarne, niewielkie sesje dyskusyjne w małych salach, a także dwie sesje posterowe i dwie sesje błyskawicznych prelekcji (tzw. lightning talks) oraz Zgromadzenie Ogólne MRA. Wśród keynote-speakerów znaleźli się m.in. Francois Hollande (Francja), dr Laura Millar (Kanada), dr Shashi Tharoor (Indie) oraz lokalni oficjele.
więcej »W dniach 9-29 czerwca nasz uniwersytet odwiedził dr Andrew Flinn z University College London. Ta trzytygodniowa wizyta odbyła się w ramach projektu badawczego dotyczącego lokalnych archiwów społecznych realizowanego wraz z dr Magdalena Wiśniewską-Drewniak z funduszy z programu IDUB-mobilności. W trakcie wizyty badacze odwiedzili m.in. dwa archiwa społeczne o tematyce lokalnej (Archiwum Społeczne Biskupiej Górki w Gdańsku i Społeczne Archiwum Warszawy), a także spotkali się z przedstawicielami Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, Fundacji Ośrodka KARTA oraz Centrum Archiwistyki Społecznej.
więcej »W dniach 31 maja – 2 czerwca 2023 r. odbył się w 24. Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki organizowany przez Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Na Zjeździe reprezentowała nas liczna, 16-osobowa grupa członków Studenckiego Koła Naukowego Archiwistów.
więcej »Miło nam poinformować, że dr Magdalena Wiśniewska-Drewniak znalazła się w gronie kierowników nowych projektów Narodowego Centrum Nauki. Projekt NCN-SONATA pt. „Oddziaływanie niezależnych archiwów społecznych” został zaplanowany na lata 2023-2025.
więcej »Dnia 22 maja 2023 r. mieliśmy przyjemność wysłuchać bardzo interesującego wykładu wygłoszonego zdalnie przez prof. Marinę Palìênko, kierowniczkę Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii w Narodowym Uniwersytecie Tarasa Szewczenki w Kijowie.
więcej »