Konferencja „Archiwa rodzinne. Wspólne dziedzictwo i wspólne problemy

2023-12-06

W tegorocznym Dniu Darczyńcy, obchodzonym przez polskie archiwa państwowe 6 grudnia, odbyła się w Toruniu konferencja pt. „Archiwa rodzinne. Wspólne dziedzictwo i wspólne problemy". Jej organizatorami były archiwa państwowe w Toruniu i Piotrkowie Trybunalskim, Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин (Towarzystwo Naukowe Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych) oraz Katedrę Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją UMK. Pomysłodawczynią i koordynatorką prac organizacyjnych była prof. Iryna Matiash (przewodnicząca Społecznej Rady Państwowej Służby Ukrainy), która od wiosny 2022 r. gości na stałe w Toruniu.

Nie tylko grono organizatorów, ale także referentów miało charakter międzynarodowy. W czasie spotkania przedstawiono 9 wystąpień, a 3 referaty zostały przygotowane i wygłoszone przez referentki z Ukrainy. Były nimi wspomniana już prof. Iryna Matiash, ale także prof. Larysa Lewczenko (dyrektor Centralnego Państwowego Archiwum Wyższych Władz i Rządów Ukrainy) oraz prof. Iryna Tiurmenko (badaczka z Państwowego Uniwersytetu Lotniczego w Kijowie). Wśród referentów z Polski znaleźli się natomiast pracownicy KAiZD UMK: prof. Waldemar Chorążyczewski oraz prof. Robert Degen.

Obradom towarzyszyła wystawa pt. „Skarby ze starej szafy", przygotowana przez Archiwum Państwowe w Toruniu i eksponowana w jego gmachu. Wernisaż odbył się po zamknięciu dyskusji konferencyjnej i został poprowadzony przez dr. Mateusza Superczyńskiego, który jest kuratorem wystawy. Popołudniowe spotkanie było okazją do prezentacji 4 krótkich filmów z okresu międzywojennego pochodzących z Archiwum Rodziny Łukowiczów, które zostały przekazane toruńskiej placówce przez Pawła Łukowicza.

Program Konferencji

Robert Degen, fot. Krystian Chyrkowski