Wydarzenia

Listopadowa konferencja w Pradze poświęcona dokumentacji urzędowej i jej granicom
2024-11-14

Katedra Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Karola w Pradze (Katedra pomocných věd historických a archivního studia FF UK) jest jednym z najważniejszych ośrodków badań w zakresie archiwistyki w Republice Czeskiej. W tym roku, po raz kolejny, jej pracownicy we współpracy za Archiwum Narodowym w Pradze, zorganizowali międzynarodową konferencję naukową, która odbyła się w Pradze 12 i 13 listopada 2024 r.

więcej »
Kancelaria królewska między władzą a społeczeństwem
2024-11-12

W dniach 6 i 7 listopada 2024 r. w Archiwum Narodowym w Krakowie spotkali się badacze dawnych kancelarii, żeby porozmawiać o polskiej kancelarii królewskiej i innych kancelariach wchodzących z nią w interakcja. Konferencja była wznowieniem i kontynuacją przedsięwzięcia realizowanego w latach 2002–2009 we współpracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie

więcej »
Studenci archiwistyki i zarządzania dokumentacją w Warszawie na „Konarski Lectures” 2024
2024-10-24

W dniu 23 października grupa studentów archiwistyki i zarządzania dokumentacją UMK wraz z opiekunami wzięła udział w trzeciej edycji międzynarodowych wykładów archiwalnych „Konarski Lectures”. Spotkanie odbyło się w murach Politechniki Warszawskiej, a jego gościem – na zaproszenie Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych – był Geoffrey Yeo. Ten wybitny brytyjski uczony, specjalista w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją, emerytowany nauczyciel Department of Information Studies w University College London, przedstawił wykład pt. „Artificial Intelligence and the future(s) of archival theory and practice”.

więcej »
Konferecja „Engagement with the past, activism in the present”
2024-10-14

W dniach 10–12 października 2024 r. odbyła się na naszym wydziale międzynarodowa konferencja pn. „Engagement with the past, activism in the present”, finansowana przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach program „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”.  W trakcie spotkania przedstawiciele uniwersytetów z Ukrainy, Belgii, Chorwacji, Finlandii, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz Polski dyskutowali na temat współczesnych krajobrazów nauczania i uprawiania historii i archiwistyki.

więcej »
Warsztaty dla edukatorów w Mielnie
2024-10-14

Pracownice naszej Katedry, będące jednocześnie przedstawicielkami Sekcji Edukacji Archiwalnej Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oraz członkiniami Forum Edukatorów Archiwalnych – dr hab. Marlena Jabłońska, prof. UMK oraz dr Agnieszka Rosa zorganizowały po długiej, pięcioletniej przerwie, dzięki uprzejmości i pomocy finansowej Archiwum Państwowego w Koszalinie, spotkanie warsztatowo-archiwalne dla edukatorów i popularyzatorów.

więcej »
O archiwizacji Webu z okazji Dnia Archiwisty dla koszalińskich archiwistów
2024-10-01

Dzięki zaproszeniu Katarzyny Królczyk dyrektorki Archiwum Państwowego w Koszalinie już kolejny raz pracownicy naszej Katedry mieli przyjemność podzielić się z okazji Dnia Archiwisty swoją wiedzą z archiwistami koszalińskimi. Tym razem, 30 września 2024 r. w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie dr Agnieszka Rosa wygłosiła wykład pt. „Archiwizacja Webu jako wyzwanie dla archiwów”. 

więcej »
Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją wyróżniona
2024-09-19

W dniach 17–20 września br. w Białymstoku obradował 21. Powszechny Zjazd Historyków Polskich. Wśród imprez towarzyszących kongresowi znalazła się Gala Historyka, w czasie której wręczono honorowe odznaczenia Polskiego Towarzystwa Historycznego „Pro Patria” oraz nagrody. Wśród wyróżnionych znalazła się Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją UMK.

więcej »
Wystawiennictwo archiwalne – forum wymiany myśli. Spotkania warsztatowo-archiwalne dla edukatorów i popularyzatorów
2024-09-09

Mamy przyjemność zaprosić na konferencję szkoleniową zatytułowaną Wystawiennictwo archiwalne – forum wymiany myśli. Spotkania warsztatowo-archiwalne dla edukatorów i popularyzatorów, która odbędzie się w Mielnie, w dniach 10–11 października 2024 r. Organizatorami wydarzenia są: Forum Edukatorów Archiwalnych, Archiwum Państwowe w Koszalinie, Sekcja Edukacji Archiwalnej Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oraz Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją UMK w Toruniu.

więcej »
Toruńscy studenci w Broumovie
2024-05-19

W dniach 13–18 maja br. siedmioosobowa grupa studentów Wydziału Nauk Historycznych UMK, wśród których było sześcioro adeptów archiwistyki i zarządzania dokumentacją, rozpoczęła udział w Erasmus+ Blended Intensive Programme (BIP) pt. Preservation, digitization and access to material cultural heritage.

więcej »
SIDAS EZD dla studentów archiwistyki i zarządzania dokumentacją
2024-01-05

Miło nam poinformować, że dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Madkom SA nasi studenci mogą korzystać na zajęciach z systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją SIDAS EZD.

więcej »
IX Toruńskie Konfrontacje Archiwalne
2023-12-10

W dniach 7–8 grudnia w Collegium Humanisticum odbyła się dziewiąta z cyklu konferencja Toruńskie Konfrontacje Archiwalne, której przyświecało hasło "Kopernikańskie przewroty w archiwistyce". Tematyka konferencji została poświęcona większym i mniejszym wydarzeniom, zjawiskom i procesom w archiwistyce, które odegrały istotną rolę dla kształtowania się całej dziedziny archiwalnej. 

więcej »
Konferencja „Archiwa rodzinne. Wspólne dziedzictwo i wspólne problemy
2023-12-06

W tegorocznym Dniu Darczyńcy, obchodzonym przez polskie archiwa państwowe 6 grudnia, odbyła się w Toruniu konferencja pt. „Archiwa rodzinne. Wspólne dziedzictwo i wspólne problemy". Jej organizatorami były archiwa państwowe w Toruniu i Piotrkowie Trybunalskim, Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин (Towarzystwo Naukowe Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych) oraz Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją UMK. Pomysłodawczynią i koordynatorką prac organizacyjnych była prof. Iryna Matiash (przewodnicząca Społecznej Rady Państwowej Służby Ukrainy), która od wiosny 2022 r. gości na stałe w Toruniu.

więcej »
Kongres Międzynarodowej Rady Archiwów w Abu Zabi
2023-10-15

W dniach 9–13 października 2023 r. w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) odbył się Kongres Międzynarodowej Rady Archiwów pod przewodnim hasłem „Enriching Knowledge Societies” (Wzbogacając społeczeństwa wiedzy). Główne zagadnienia wskazane przez organizatorów konferencji to: Pokój i tolerancja; Nowe technologie: Dokumentacja elektroniczna, rozwiązania elektroniczne; Zrównoważona wiedza, zrównoważona planeta; Archiwa, dokumentacja i zmiany klimatu; Zaufanie i dowody (o ewidencyjnej wartości dokumentacji); Dostęp i pamięć. W programie kongresu znalazły się warsztaty i spotkania grup i sekcji MRA, duże sesje plenarne, niewielkie sesje dyskusyjne w małych salach, a także dwie sesje posterowe i dwie sesje błyskawicznych prelekcji (tzw. lightning talks) oraz Zgromadzenie Ogólne MRA. Wśród keynote-speakerów znaleźli się m.in. Francois Hollande (Francja), dr Laura Millar (Kanada), dr Shashi Tharoor (Indie) oraz lokalni oficjele.

więcej »
Wizyta dra Andrew Flinna
2023-06-29

W dniach 9-29 czerwca nasz uniwersytet odwiedził dr Andrew Flinn z University College London. Ta trzytygodniowa wizyta odbyła się w ramach projektu badawczego dotyczącego lokalnych archiwów społecznych realizowanego wraz z dr Magdalena Wiśniewską-Drewniak z funduszy z programu IDUB-mobilności. W trakcie wizyty badacze odwiedzili m.in. dwa archiwa społeczne o tematyce lokalnej (Archiwum Społeczne Biskupiej Górki w Gdańsku i Społeczne Archiwum Warszawy), a także spotkali się z przedstawicielami Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, Fundacji Ośrodka KARTA oraz Centrum Archiwistyki Społecznej.

więcej »
Nasi studenci na 24. Ogólnopolskim Zjeździe Studentów Archiwistyki w Krakowie
2023-06-05

W dniach 31 maja – 2 czerwca 2023 r. odbył się w 24. Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki organizowany przez Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Na Zjeździe reprezentowała nas liczna, 16-osobowa grupa członków Studenckiego Koła Naukowego Archiwistów.

więcej »
Grant NCN na temat archiwów społecznych
2023-05-24

Miło nam poinformować, że dr Magdalena Wiśniewska-Drewniak znalazła się w gronie kierowników nowych projektów Narodowego Centrum Nauki. Projekt NCN-SONATA pt. „Oddziaływanie niezależnych archiwów społecznych” został zaplanowany na lata 2023-2025.

więcej »
Wykład prof. Mariny Palìênko
2023-05-22

Dnia 22 maja 2023 r. mieliśmy przyjemność wysłuchać bardzo interesującego wykładu wygłoszonego zdalnie przez prof. Marinę Palìênko, kierowniczkę Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii w Narodowym Uniwersytecie Tarasa Szewczenki w Kijowie.

więcej »