Wykaz archiwalnych konferencji naukowych w Polsce

Wykaz naukowych konferencji archiwalnych w Polsce zaczął powstawać w ramach moich przygotowań do zajęć z przedmiotu „Vademecum badań naukowych” na kierunku archiwistyka i zarządzanie dokumentacją. Gdy Justyna Tokarska, dziś już magister tegoż kierunku, podjęła się realizacji projektu magisterskiego zakładającego zbadanie przemian naukowego ruchu konferencyjnego w polskiej dziedzinie archiwalnej, prace uległy z konieczności przyspieszeniu, a wykaz uzyskał dwoje autorów.

Nasze dzieło nie jest idealne, ani skończone. Liczymy na krytykę i propozycje poprawek i uzupełnień. Podczas prac natrafiliśmy na liczne problemy. Musieliśmy nieraz arbitralnie decydować o naukowym, popularnym lub szkoleniowym charakterze imprezy. Wahaliśmy się przy kwalifikacji do wykazu konferencji, podczas których wygłaszano zaledwie kilka czy nawet jeden referat archiwalny, za to nieraz o znacznej wadze. Nie byliśmy pewni uwzględnienia konferencji o tematyce dyplomatycznej, sfragistycznej, źródłoznawczej, tak bliskiej archiwistom, przez archiwistów organizowanych lub wypełnianych wystąpieniami. Co wreszcie z konferencjami historycznymi, odbywającymi się pod auspicjami archiwów? Wykaz nie jest pełen także dlatego, że generalnie ujęliśmy w nim te konferencje, których ślad udało nam się odnaleźć w literaturze.

Udostępniamy pierwszą wersję dzieła, nad którym prace wciąż trwają. Mamy nadzieję, że wykaz stawał się będzie pełniejszy, także dzięki Państwa pomocy.

Waldemar Chorążyczewski

Rowy, 18 lipca 2023 r.

Chronologia konferencji archiwalnych w Polsce do roku 2019

miniatura_linia blue.jpg