Toruńscy studenci w Broumovie
W dniach 13–18 maja br. siedmioosobowa grupa studentów Wydziału Nauk Historycznych UMK, wśród których było sześcioro adeptów archiwistyki i zarządzania dokumentacją, rozpoczęła udział w Erasmus+ Blended Intensive Programme (BIP) pt. Preservation, digitization and access to material cultural heritage. Program składa się z dwóch części: stacjonarnej (odbyła się właśnie 13–18 maja) oraz zdalnej (kończącej się 19 lipca). Jego celem jest dzielenie się i wymiana doświadczeń przez młodych historyków, poznawanie dziedzictwa kulturowego (zarówno materialnego, jak i intelektualnego) Europy, jego ochrona, digitalizacja oraz upowszechnianie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Univerzita Hradec Králové i dwójka tamtejszych badaczy: dr Martina Bolom-Kotari i dr Jindřich Kolda, którzy także odpowiadali za część zajęć dydaktycznych. Oprócz nich, w zespole wykładowców zaleźli się ich koledzy z Hradca Králové: dr Sixtus Bolom-Kotari, doc. Jakub Zouhar, lic. Daniel Beneš, nauczyciele akademiccy ze Słowacji – doc. Petetr Labanc (Trnavská univerzita v Trnave), Włoch – prof. Riccardo Montalto (Università degli Studi di Napoli Federico II) oraz z Polski, z Wydziału Nauk Historycznych UMK – prof. Marcin Hlebionek i Robert Degen.
Zajęcia części stacjonarnej programu odbywały się w Broumovie, w klasztorze benedyktynów założonym w XIII w., który w XVII i XVIII w. przeszedł gruntowną barokową przebudowę. Jego centralną przestrzenią jest reprezentacyjna barokowa biblioteka z bogatą historią, unikalnymi obrazami i księgozbiorem. To w pomieszczeniach zespołu klasztornego uczestnicy byli zakwaterowani i uczestniczyli w zajęciach teoretycznych.
Na część wykładową złożyły się zajęcia, podzielone na 5 powiązanych ze sobą bloków:
- historia regionu broumowskiego, także klasztoru w Broumovie i jego biblioteki (Martina i Sixtus Bolom-Kotari, Jindřich Kolda),
- historia benedyktynów w Europie i w Czechach (Jakub Zouhar),
- historia bibliotek i wprowadzenie do kodykologii (Riccardo Montalto),
- historia, typologia i ikonografia małych obiektów sztuki sakralnej (Marcin Hlebionek i Robert Degen).
Części teoretycznej towarzyszyły warsztaty:
- geographic information system (GIS) w warsztacie historyka (Peter Labanc),
- digitalizacja małych obiektów kultur sakralnej (Daniel Beneš),
w czasie których uczestnicy programu nie tylko poznali GIS i urządzenia służące zbieraniu informacji w postaci cyfrowej, ale także popracować z dronem wyposażonym w sprzęt fotograficzny i zacząć pracę nad wizualizacją zebranych danych za pomocą QGIS.
Okazją do zbierania danych badawczych były piesze wycieczki po Kotlinie Broumovskiej, które uczestników programu zawiodły m.in. kościołów św. Markety w Šonovie, św. Michała Archanioła w Vernéřovicach oraz kaplicy Matki Boskiej Śnieżnej na górze Hvězda.
Realizacja tak intensywnego programu teoretycznego i praktycznego była możliwa dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu organizatorów, Martiny Bolom-Koltari i Jindřicha Koldy. Zadbali oni nie tylko o wysoki poziom dydaktyczny spotkania, ale o atmosferę sprzyjającą integracji studentów z Czech, Słowacji, Włoch i Polski.