Historia Katedry Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją rozpoczyna się w roku 2019. Zaczyna wówczas obowiązywać Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (nazywana także „Ustawą 2.0” lub „Konstytucją dla Nauki”), która staje się podstawą do całościowej reformy polskich uczelni. W Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu nowy rok akademicki 2019/2020 rozpoczął się z nową strukturą wydziałów, instytutów i katedr.

W Instytucie Historii i Archiwistyki UMK z trzech zakładów archiwistycznych: Zakładu Archiwistyki, Zakładu Zarządzania Dokumentacją oraz Zakładu Źródłoznawstwa i Edytorstwa powstała – jako jedna z ośmiu – Katedra Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją, kierowana przez Wandę K. Roman. W Katedrze znaleźli się pracownicy trzech wcześniej działających w IHiA zakładów: Janusz Tandecki, Waldemar Chorążyczewski, Krzysztof Kopiński, Robert Degen, Marlena Jabłońska, Krzysztof Syta, Katarzyna Pepłowska, Agnieszka Rosa i Magdalena Wiśniewska-Drewniak. Do składu Katedry dołączył również Jarosław Wenta. Od tego czasu skład osobowy Katedry ulegał zmianom: w 2020 r. na emeryturę odszedł Janusz Tandecki, do Katedry Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł przeszedł Krzysztof Kopiński, w 2021 r. zatrudniono Marcina Smoczyńskiego.

Kierunki badań naukowych Katedry skupiły w sobie szerokie studia archiwalne, oparte na tradycji zapoczątkowanej w 1951 r., nad archiwistyką jako nauką oraz archiwami i ich funkcjami, nad kancelarią od czasów średniowiecznych po współczesność oraz badania w zakresie zarządzania dokumentacją w ujęciu teoretycznym i praktycznym. Mieszczą się w nich również zainteresowania i badania poszczególnych pracowników obejmujące niezwykle różnorodny i bogaty wachlarz zagadnień, który znalazł swój wyraz w setkach publikacji monograficznych, przyczynkarskich i wydawnictw źródłowych oraz podręczników wykorzystywanych w procesie dydaktycznym na studiach z zakresu archiwistyki i zarządzania dokumentacją.

Katedra kontynuuje tradycje organizowania cyklicznych konferencji sięgające 2007 r.: wtedy, w kwietniu, odbyły się I Wiosenne Spotkania Archiwalne, w grudniu – I Toruńskie Konfrontacje Archiwalne, zapoczątkowane odpowiednio przez ówczesne Zakład Zarządzania Dokumentacją i Informacji Archiwalnej oraz Zakład Archiwistyki.

 

Kartki z dziejów toruńskiego ośrodka archiwistyki 1945–2018miniatura_linia blue.jpg

1945

24 sierpnia – Dekret Rady Ministrów o utworzeniu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (zatwierdzony przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej  w dniu 11 września).

Jednym z czterech zorganizowanych wówczas wydziałów był Wydział Humanistyczny. Wśród 24 (później 28) katedr tego wydziału działały tzw. katedry historyczne. Archiwistyka nie miała wówczas żadnych form organizacyjnych, była wykładana w ramach nauk pomocniczych historii przez Zygmunta Wdowiszewskiego.
 

1948/1949

Na Wydziale Humanistycznym UMK kształtuje się koncepcja utworzenia Instytutu Historycznego, na który miało złożyć się 7 katedr historycznych.


1950

Powstaje Zespół Katedr Historycznych, którego kierownictwo w 1952 r. obejmuje jeden z organizatorów, Bronisław Włodarski.


1951

22 kwietnia – Zespół Katedr Historycznych UMK wysyła pismo do Ministra Szkół Wyższych i Nauki z prośbą o uruchomienie specjalizacji archiwistycznej na III roku studiów.

Zanim do tego doszło, w UMK miały miejsce wydarzenia, które wpłynęły na formalne narodziny toruńskiego ośrodka archiwistyki. W wyniku decyzji partyjnej zlikwidowano Katedrę Historii Europy Wschodniej, a jej kierownik Ryszard Mienicki, pod wpływem okoliczności, zwrócił zainteresowania w stronę archiwistyki. Sprzyjało mu zdobyte przed wojną doświadczenie: od poł. 1921 r. niemal do końca II wojny światowej Mienicki był pracownikiem Archiwum Państwowego w Wilnie, przez wiele lat faktycznie kierował pracą tej palcówki jako zastępca dyrektora i krótko jako dyrektor (od początku kwietnia do końca grudnia 1939 r.). Poza Mienickim w UMK pracowało również liczne grono uczonych związanych z archiwistyką oraz naukami pomocniczymi historii (Karol Górski, Marian Gumowski, Bronisław Pawłowski, Wojciech Hejnosz, Bronisław Włodarski, Zygmunt Wdowiszewski).

23 maja – Rada Wydziału Humanistycznego podejmuje uchwałę o potrzebie powołania Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii na UMK w Toruniu i objęciu jej kierownictwa przez Ryszarda Mienickiego.

1 czerwca – Senat UMK przyjmuje uchwałę o powołaniu Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii. Oprócz Mienickiego, w składzie Katedry znajdują się Marian Gumowski i Kazimierz Jasiński. Siedziba Katedry mieści się w budynku Collegium Maius.

W tym samym roku powołano takie same katedry na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim (choć w tym przypadku do zorganizowania Katedry faktycznie nie doszło). Po raz pierwszy w nazewnictwie katedr uniwersyteckich pojawiła się nazwa dyscypliny – archiwistyka.

Minister Szkół Wyższych i Nauki akceptuje wiosek Zespołu Katedr Historycznych i decyduje o uruchomieniu w UMK jednorocznej specjalizacji archiwistycznej w roku akademickim 1951/1952 (na III roku studiów). Pierwszych 10 studentów specjalizacji rozpoczyna naukę w grudniu.


1954

W wyniku reformy studiów uniwersyteckich cykl nauczania specjalizacji archiwistycznej zostaje wydłużony do 2 lat i obejmuje III i IV roku studiów historycznych.

Wskutek choroby Ryszarda Mienickiego kierowanie archiwistyką przejmuje tymczasowo Wojciech Hejnosz, dotychczasowy kierownik Katedry Historii Państwa i Prawa.


1955

1 października – do składu Katedry Archiwistyki i Nauk pomocniczych dołącza Franciszek Paprocki, archiwista z Archiwum Państwowego w Poznaniu i pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który – po śmierci Ryszarda Mienickiego na początku 1956 r. – obejmuje kierownictwo Katedry.


1956

23 listopada – odbywa się pierwsze zebranie członków Studeckiego Koła Naukowego Archiwistów, a jego nieprzerwana działalność trwa do końca lat 70. XX w.

Nowym członkiem Katedry zostaje Krystyna Zielińska (Melkowska), jedna z pierwszych absolwentek toruńskiej archiwistyki.


1957

Do Katedry dołącza Andrzej Tomczak, pracownik UMK w latach 1946–1950, usunięty z powodów politycznych. W latach 1950–1957 kustosz Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Łodzi, doktor wypromowany przez Ludwika Kolankowskiego.

W związku w wprowadzeniem pięcioletniego planu studiów historycznych, toruńska specjalizacja archiwistyczna zostanie wydłużona do 3 lat i obejmuje od tego momentu III, IV i V rok studiów historycznych.


1962

13 marca – po rezygnacji Franciszka Paprockiego, decyzją rady Wydziału Humanistycznego, kierownikiem Katedry zostaje Kazimierz Jasiński.


1963

Kształcenie na specjalizacji archiwistycznej rozpoczyna Studium Zaoczne Historii UMK.


1965

Siedziba Katedry zostaje przeniesiona do budynku przy Placu Teatralnym 2a.

Działalność rozpoczyna seminarium doktoranckie w zakresie archiwistyki prowadzone przez Andrzeja Tomczaka.


1966

Nowymi pracownikami Katedry zostają: Irena Biskupowa (Janosz-Biskupowa, dotychczasowa kierowniczka toruńskiego oddziału WAP w Bydgoszczy), Bohdan Ryszewski (wcześniej pracownik WAP w Kielcach i Referatu Historii Partii KW PZPR w Kielcach) oraz Jan Pakulski. Irena Janosz-Biskupowa obejmuje kierownictwo archiwum uniwersyteckiego, które znalajduje się pod opieką Katedry. 


1968

1 stycznia – w wyniku kolejnych zmian organizacyjnych w UMK, w Katedrze Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii powstają dwa zakłady: Zakład Archiwistyki i Zakład Nauk Pomocniczych Historii. Kierownikiem Katedry pozostaje Kazimierz Jasiński, pełniący jednocześnie funkcję szefa Zakładu Nauk Pomocniczych.

1 lutego – kierownictwo utworzonego miesiąc wcześniej Zakładu Archiwistyki obejmuje Andrzej Tomczak. Obsadę Zakładu stanowią: Irena Janosz-Biskupowa, Bohdan Ryszewski i nowozatrudniony Roman Marchwiński.


1969

1 lipca – toruński Instytut Historyczny zmienia nazwę na Instytut Historii i Archiwistyki i od tej pory przez ponad 40 lat jest jedyną placówką uniwersytecką w Polsce, która łączy w nazwie historię i archiwistykę. W ten sposób podkreślona jest rola specjalizacji archiwalnej oraz ukształtowanego wokół niej ośrodka badawczego archiwistyki. Szczególne zasługi w tych staraniach ma Andrzej Tomczak. Jednocześnie ulega likwidacji Katedra Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii, a oba składające się na nią zakłady zaczynają funkcjonować samodzielnie w strukturze instytutu.

W Zakładzie Archiwistyki zaczyna pracę Henryka Duczkowska-Moraczewska (z przydziałem do Archiwum Uniwersyteckiego).


1970

Grono pracowników Zakładu powiększa się o Zbigniewa Górskiego.


1971

Z Zakładu Archiwistyki odchodzi Roman Marchwiński, a na jego miejsce pracę zaczyna Halina Robótka, która wcześniej pracowała w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.


1973

Powstaje Podyplomowe Studium Archiwistyki, którego pierwszym kierownikiem zostaje Andrzej Tomczak.

W serii wydawniczej „Acta Universitatis Nicolai Copernici. Nauki Humanistyczno-Społeczne. Historia” ukazuje się z. 8 (54). Zeszyt ma charakter specjalny i jest poświęcony dwudziestej rocznicy utworzenia Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii oraz zjazdowi absolwentów specjalizacji archiwistycznej, którą w latach 1951–1971 ukończyło 140 osób.

W Zakładzie Archiwistyki rozpoczyna pracę Maciej Gołembiowski, wcześniej pracownik toruńskiego oddziału Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.


1974

Bohdan Ryszewski odchodzi na stanowisko dyrektora Biblioteki Głównej UMK, kontynuując jednocześnie pracę dydaktyczną w IHiA i na specjalizacji archiwistycznej.


1980

Na emeryturę odchodzi Irena Janosz-Biskupowa.


1981

12 i 13 września, z okazji trzydziestolecia specjalizacji archiwistycznej na studiach historycznych w UMK odbywa się zjazd absolwentów. W jego ramach ma miejsce sesja naukowa „Problemy kształcenia archiwistów na uniwersytetach", w której oprócz pracowników toruńskiego Zakładu Archiwistyki udział biorą przedstawiciele innych ośrodków, m.in. Ireneusz Ihnatowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, Jerzy Jaros z Uniwersytetu Śląskiego i Bożena Wyrozumska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pokłosiem tego spotkania jest tom pt. Problemy kształcenia archiwistów na uniwersytetach. Materiały sesji odbytej 12 IX 1981 r. w Toruniu z okazji 30-lecia specjalizacji archiwistycznej na UMK, red. A. Tomczak, Toruń 1982.

Pracę w Zakładzie rozpoczyna Witold Szczuczko, wcześniej zatrudniony w Archiwum Państwowym w Toruniu i Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków w Toruniu.


1985

Kolejnym pracownikiem Zakładu zostaje Alina Nikiforuk (Kopiczyńska), związana od 1982 r. z Zakładem Historii Polski i Powszechnej XIX i XX w.


1986

Z oddelegowania do Biblioteki Głównej UMK wraca do Zakładu Bohdan Ryszewski.


1988

W Zakładzie zaczyna pracę Karola Ciesielska, długoletnia pracownica toruńskiego archiwum państwowego, w latach 1966–1984 szefowa tej placówki.


1989

Ukazuje się pierwszy polski podręcznik do nauki archiwistyki autorstwa trójki uczonych zatrudnionych w Zakładzie Archiwistyki: Haliny Robótki, Bohdana Ryszewskiego i Andrzeja Tomczaka, pt. Archiwistyka (Warszawa 1989).


1991

Pracę w Zakładzie Archiwistyki rozpoczyna Krzysztof Syta, dotychczas pracownik Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

 

1992

W czerwcu Zakład Archiwistyki organizuje konferencję poświęconą ogólnym problemom wykorzystania komputerów w archiwach. Następne spotkania, na których podejmowano tę problematykę, przekształcają się w cykl pt. „Problemy komputeryzacji archiwów". Ostatnia konferencja odbywa się w grudniu 1998 r. Większość wygłoszonych w czasie spotkań referatów zostaje opublikowana w serii wydawniczej „Komputeryzacja archiwów”.

Na emeryturę przechodzi dotychczasowy kierownik Zakładu Andrzej Tomczak. Okazja ta zostaje uczczona wydaniem tomu pt. Historia i archiwistyka. Księga pamiątkowa ku czci profesora Andrzeja Tomczaka, red. S. Kalembka, M. Wojciechowski, Toruń – Warszawa 1992.

Stanowisko kierownika Zakładu Archiwistyki obejmuje Bohdan Ryszewski.

Zatrudniony zostaje Waldemar Chorążyczewski, który pracował wcześniej w Archiwum Państwowym w Toruniu.


1995

28 marca – reaktywuje działalność Studenckie Koło Naukowe Archiwistów. Na pierwszym zebraniu akces do niego zgłosiło 43 studentów. Do władz Koła wybrano: Piotra W. Taciaka (prezes), Marcina Hlebionka (wiceprezes), Monikę Fijołek (skarbnik) oraz Waldemara Soleckiego (sekretarz). Opiekunem zostaje Waldemar Chorążyczewski.


1996

Pracę w wymiarze ½ etatu znajduje Wiesława Kwiatkowska, wcześniej m. in. zastępca dyrektora  Archiwum Państwowego w Toruniu. Od 1 lutego 2000 r. Wiesława Kwiatkowska pracuje już na pełny etat.


1997

W dniach 17 i 18 kwietnia odbywa się w Toruniu I Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki, zorganizowany przez Studenckie Koło Naukowe Archiwistów przy UMK. Zjazd gromadzi uczestników z sześciu polskich ośrodków, które kształcą wtedy archiwistów. Poza organizatorami, biorą w nim udział studenci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Szczecińskiego. Obrady kończy podpisanie Ogólnopolskiego Porozumienia Studentów Archiwistyki, którego celem ma być m.in. integracja środowiska adeptów archiwistyki i coroczna organizacja kolejnych edycji Zjazdów.

Z pracy w Zakładzie rezygnuje Alina Kopiczyńska.


1998

Bohdan Ryszewski odchodzi z UMK i znajduje zatrudnienie w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a stanowisko kierownika Zakładu obejmuje Janusz Tandecki, związany z UMK od 1994 r., wcześniej szef Zakładu II Historii Średniowiecza w IHiA.


1999

Umiera Maciej Gołembiowski.


2000

Odbywa się uroczystość odnowienia doktoratu Andrzeja Tomczaka.


2001

Na studiach historycznych, oprócz specjalności archiwistycznej uruchomiono specjalizację zarządzanie dokumentacją współczesną.

1 września – w strukturze IHiA wydzielono Pracownię Komputeryzacji Archiwów pod kierownictwem Haliny Robótki.

Do pracy w Archiwum Państwowym w Toruniu odchodzi Witold Szczuczko. W Zakładzie i Pracowni Komputeryzacji Archiwów zaczyna pracę Robert Degen


2003

Specjalność archiwistyczna na kierunku historia zostaje przekształcona w specjalność archiwistyka i zarządzanie dokumentacją.


2006

Na bazie Pracowni Komputeryzacji Archiwów powstaje samodzielny Zakład Zarządzania Dokumentacją i Informacji Archiwalnej, którego kierownictwo obejmuje Halina Robótka.  Pracownikami Zakładu zostają Robert Degen oraz nowo zatrudnione: Wanda Krystyna Roman, wcześniej kierownik Zakładu Archiwistyki Akademii Świętokrzyskiej Filia w Piotrkowie Trybunalskim oraz Marlena Jabłońska, absolwentka studiów doktoranckich, która w czerwcu tr. obroniła pracę doktorską przygotowaną pod kierunkiem Haliny Robótki.

2 października – ruszają studia na unikatowym wówczas w Polsce kierunku archiwistyka i zarzadzanie dokumentacją. Studia prowadzone są w systemie bolońskim (studia I i II stopnia), a ich uczestnicy mają szansę doskonalić się w dwóch specjalnościach: naukowo-archiwalnej oraz zarządzanie dokumentacją. Obsadę dydaktyczną zajęć stanowią pracownicy obu ówczesnych zakładów archiwistycznych w IHiA. 


2007 

W dniach 20 i 21 kwietnia odbywają się I Wiosenne Spotkania Archiwalne pt. Prawo archiwalne. Stan aktualny i perspektywy zamian.

Ma miejsce pierwszy nabór na niestacjonarne studia w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją.

Do pracy w Zakładzie Archiwistyki zostaje przyjęty Krzysztof Kopiński, który wcześniej pracował w Archiwum Państwowym w Toruniu, a w Zakładzie Zarządzania Dokumentacją i Informacji Archiwalnej zaczyna pracę Władysław Stępniak, pierwszy zastępca i doradca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych (w tym samym roku przeszedł do Zakładu Archiwistyki).

W dniach 6 i 7 grudnia odbywają się I Toruńskie Konfrontacje Archiwalne, obradujące pod hasłem: Archiwistyka na uniwersytetach, archiwistyka w archiwach.


2009

Z Zakładu Archiwistyki wyodrębnia się Zakład Źródłoznawstwa i Edytorstwa pod kierownictwem Janusza Tandeckiego, którego obsadę stanowią Krzysztof Kopiński i Krzysztof Syta. Stanowisko kierownika Zakładu Archiwistyki obejmuje Wiesława Kwiatkowska.

Nową – tymczasową – siedzibą zakładów archiwistycznych oraz IHiA staje się budynek Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK w miasteczku uniwersyteckim na Bielanach.


2010

Pracę w Zakładzie Archiwistyki rozpoczyna Agnieszka Rosa, absolwentka studiów historycznych w specjalności archiwistycznej, która obroniła pracę doktorską napisaną pod kierunkiem Waldemara Chorążyczewskiego.


2011

Do użytku społeczności uniwersyteckiej zostaje oddany nowy budynek Collegium Humanisticum na Bielanach, do którego – wraz z całym IHiA – przenoszą się wszystkie trzy zakłady archiwistyczne.

Przez cały rok świętowane są obchody 60-lecia toruńskiej archiwistyki. Z tej okazji zostaje przygotowany i opublikowany przez Halinę Robótkę Dorobek naukowy i dydaktyczny toruńskiego ośrodka archiwistyki, Toruń 2011.


2012

Na kierunku archiwistyka i zarządzanie dokumentacją zaczyna obowiązywać program obejmujący 3 specjalności: archiwalną, zarządzanie dokumentacją i źródłoznawczą.

12 października – uroczyste obchody jubileuszu 90-lecia urodzin Andrzeja Tomczaka. W trakcie uroczystości Jubilat otrzymuje dedykowany mu zbiór studiów Silva rerum opera hisorica, diplomatica et archivistica continens, Andreae Tomczak dedicata, red. W. Chorążyczewski i M. Hlebionek, Toruń – Warszawa 2012, wydany przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich i Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych.

W miejsce Podyplomowego Studium Archiwistyki powstają Studia podyplowowe w zakresie archiwistyki i zarządzania dokumentacją.


2015

1 kwietnia – po złożeniu rezygnacji przez Halinę Robótkę kierownikiem Zakładu Zarządzania Dokumentacją i Informacji Archiwalnej zostaje Wanda Krystyna Roman.

Jubileusz 65-lecia urodzin obchodzi Janusz Tandecki, któremu wręczono z tej okazji księgę pamiątkową (Piśmienność pragmatyczna – edytorstwo źródeł historycznych – archiwistyka. Studia ofiarowane Profesorowi Januszowi Tandeckiemu w sześćdziesiątą piątą rocznicę urodzin, red. R. Czaja i K. Kopiński, Toruń 2015).

Andrzej Tomczak zostaje wyróżniony „Convallaria Copernicana” przez toruńską społeczność uniwersytecką.


2016

Dzięki inicjatywie Zakładu Zarządzania Dokumentacją i Informacji Archiwalnej przy współpracy ośrodków kształcących archiwistów i zarządców dokumentacji w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Warszawie, udaje się wpisać zawód zarządcy dokumentacji do klasyfikacji zawodów prowadzonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej.

Na emeryturę odchodzi Halina Robótka z Zakładu Zarządzania Dokumentacją i Informacji Archiwalnej. Uroczystość pożegnania powiązana była z wręczeniem księgi pamiątkowej z okazji jubileuszu 45-lecia pracy w UMK i 70-lecia urodzin (Zarządzanie dokumentacją, archiwistyka i … koty, red. R. Degen, M. Jabłońska, W. K. Roman, Warszawa 2016).


2017

8 lutego – w wieku 95 lat umiera Andrzej Tomczak, nestor polskiej archiwistyki. Prawie do końca uczestniczył w życiu naukowym i dydaktycznym Instytutu Historii i Archiwistyki. 

W Zakładzie Zarządzania Dokumentacją i Infromacji Archiwalnej pracę zaczyna Katarzyna Pepłowska, absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Nauk Historycznych UMK, która pod kierunkiem Haliny Robótki przygotowała rozprawę doktorską pt. „Archiwa cyfrowe i prawne aspekty ich działalności".


2018

Na emeryturę odchodzi Wiesława Kwiatkowska, kierownik Zakładu Archiwistyki. Uroczystość pożegnania jest powiązana  z wręczeniem księgi pamiątkowej z okazji jubileuszu urodzin (Wokół metodyki archiwalnej. Księga dedykowana prof. Wiesławie Kwiatkowskiej w sześćdziesiątą piątą rocznicę urodzin, red. W. Chorążyczewski, A. Rosa, M. Zmudziński, Toruń 2018).

Funkcję kierownika Zakładu Archiwistyki obejmuje Waldemar Chorążyczewski.

Na emeryturę odchodzi Władysław Stępniak.

W Zakładzie Archiwistyki zaczyna pracę Magdalena Wiśniewska-Drewniak, absolwentka studiów na kierunku archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, która w tym samym roku obroniła pracę doktorską napisaną pod kierunkiem Waldemara Chorążyczewskiego.

 

Opracowano na podstawie dokumentacji Katedry oraz:

  • Chorążyczewski, Waldemar. Toruński uniwersytecki ośrodek badań archiwalnych i kształcenia archiwistów w 60. roku swojego istnienia. Toruń: s.n., 2011.
  • Duczkowska-Moraczewska, Henryka, Maciej Gołembiowski, i Renata Karpiesiuk. Pracownicy nauki i dydaktyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 1945-1994: materiały do biografii. Zredagował Sławomir Kalembka. Toruń: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 1995.
  • Hejnosz, Wojciech. „Katedra Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii”. W Uniwersytet Mikołaja Kopernika 19451955, zredagował Rajmund Galon, 51–52. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1957.
  • Kłaczkow, Jarosław, red. Informator Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stan na 1 października 2011. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2011.
  • Robótka, Halina, red. Dorobek naukowy i dydaktyczny toruńskiego ośrodka archiwistyki. Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2011.
  • Rybak, Paweł. „Studenckie Koło Naukowe Archiwistów przy UMK”. W Pamiętnik I Ogólnopolskiego Zjazdu Studentów Archiwistyki: Toruń, 17–18 kwietnia 1997 roku, zredagowali Waldemar Chorążyczewski i Robert Degen, 43–49. Toruń: Studenckie Koło Naukowe Archiwistów przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, 1998.
  • Ryszewski, Bohdan. „Specjalizacja archiwistyczna na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i jej absolwenci w latach 1951–1967”. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Historia, z. 5 (1969): 121–40.
  • Tandecki, Janusz. „Rozwój organizacyjny toruńskiej archiwistyki”. Archiwista Polski 17, nr 2 (2012): 61–67.
  • Tomczak, Andrzej. „Katedra Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii UMK w Toruniu w latach 1951–1971”. Acta Universitatis Nicolai Copernici, Historia, 8 (1973): 7–21.
  • Tomczak, Andrzej. „Zakład Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 1968–1988”. Acta Universitatis Nicolai Copernici, Historia, 25 (1991): 5–19.